رشته الکترونیک

رشته الکترونیک یکی از رشته‌های صنعتی مادر محسوب می‌شود و تمام علوم و فنون موجود به نحوی با این علم پیوند خورده‌اند به نحوی که از وسایل روزمره زندگی تا پیچیده‌ترین فن‌آوری‌های فضایی حضور این علم به وضوح قابل مشاهده است. بی‌شک برای یافتن جایگاه مناسب این علم در کشورمان بایست مبانی آموزش این رشته با استحکام و براساس برنامه‌ریزی علمی پایه‌گذاری شود رشته الکترونیک در هنرستانها از اساسی‌ترین و نقطه‌ شروع مناسب برای فراگیری این علم محسوب می‌شود.

علم الکترونیک همگام با پیشرفت روزافزون تکنولوژی هم اکنون در کلیه امور مربوط به زندگی انسانها رخنه کرده و در حال پیشرفت می باشد و در آینده تزدیک کل زندگی انسانها را تحت تاثیر خود قرار میدهد . هم اکنون رشته الکترونیک مهمترین رشته فنی و مهندسی در دانشگاها و هنرستانها میباشد و کسانی که از نظر علم ریاضیات و  فیزیک دارای قدرت درک و تحلیل بالا تری هستند در این رشته می توانند به موفقیتهای بیشتری دست پیدا کنند . برخلاف ذهنیتهایی  که برای بعضی ها پیش آمده در نهایت یک فارغ التحصیل رشته الکترونیک را تعمیر کار رادیو و تلویزیون می پندارند ، در حالیکه اینطور نیست . رشته الکترونیک دارای گرایشهای مختلفی است که همگام با پیشرفت علم روز است مثل مکاترونیک بیوالکتریک وکنترل و… که در آینده نزدیک بازارکار بیشتری در انتظار فارغ التحصیلان این رشته خواهد بود

هنرجویان در این رشته با دستگاه های الکترونیکی اندازه گیری ، خواندن نقشه های الکترونیکی و جدول های مربوطه ، طراحی و اجرا و تعمیرات تاسیسات الکتریکی اماکن مسکونی ، بیمارستان ها و کارخانجات ، طراحی و ساخت و تعمیر ترانسفورماتورها ، بوبین ها و سیم پیچ ها ، طرز کار المانهای الکترونیکی و مدارهای ساده ،الکنرونیک صنعتی ،سیستمهای مخابراتی و ارتباطی ،مدارهای دیجیتالی ، طراحی و ساخت نقشه های الکترونیکی بر روی فیبر چاپی و … آشنا خواهند شد .

اهداف تدوین رشته الکترونیک

1- تعمیر وسایل الکترونیکی ساده خانگی

2- طراحی و ساخت فیبر مدارهای الکترونیکی

3- مونتاژ قطعات الترونیکی روی برد مدار چاپی

4- نصب و راه اندازی تجهیزات ساده الکترونیکی

5- نصب و راهاندازی آنتن مرکزی برای ساختمانهای کوچک

6- سر پرستی بخش های کوچک مونتاژ

7- کار با دستگاه های اندازه گیری

8- خواندن نقشه های الکترونیکی

9- طراحی و ساخت تقویت کتتده ها

10- آشنایی با سیستم های مخابرات و ارتباطات

11- آشنایی با مدارهای دیجیتالی و سخت افزار رایانه

نرم افزار های رشته الکترونیک

اینجا شروع آینده موفق شغلی شماست!